Jesteś tutaj:

Miesiąc: lipiec 2021

26 lipca korzystając z pięknej, wakacyjnej pogody wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Wędrując po obiekcie za wskazówkami przewodnika, który szczegółowo opowiadał nam o zabytkach zlokalizowanych na terenie muzeum mogliśmy przenieść się do dawnych czasów, obejrzeć wnętrza domów, w których kiedyś zamieszkiwali nasi przodkowie, poznać ich tradycje, zwyczaje, sposób w jaki zarabiali na swoje utrzymanie. Oprócz obiektów mieszkalnych i gospodarczych odwiedziliśmy także budynki sakralne oraz urzędy, co pozwoliło nam na rozwijanie zainteresowań etnograficznych, budowanie szacunku wobec dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Nieco zmęczeni po krótkiej przerwie obiadowej udaliśmy się na sanocki Rynek gdzie był czas na lody oraz wymienienie się wrażeniami z wycieczki.

Podsumowując wyjazd był doskonałą okazją do integracji, rozwijania indywidualnych zainteresowań historią ,ciekawą formą spędzania wolnego czasu połączoną z nauką obserwacji dzieł architektonicznych, wzmacniania poczucia więzi grupowej, kulturowej oraz rozwijania właściwych postaw wobec tradycji.

7 lipca nasza grupa podopiecznych wraz z opiekunami po raz kolejny udała się na wycieczkę w Bieszczady.

Tym razem naszą przygodę rozpoczęliśmy w miejscowości Majdan, a więc w punkcie, gdzie swoją trasę rozpoczyna Bieszczadzka Kolejka Leśna. Z pewnością była to podróż, na którą długo czekaliśmy. Kolej zabrała nas aż do samej granicy polsko-słowackiej w Balnicy przez niezaludnione, najciekawsze oraz najdziksze zakątki Bieszczad.

Po krótkiej przerwie na obiad przyszedł czas na podjęcie kolejnego wyzwania. Udaliśmy się więc do miejscowości Duszatyn skąd wędrując czerwonym szlakiem leśnej ścieżki po około 2 godz. dotarliśmy do rezerwatu „Zwięzło” skąd już niedaleko do celu naszej podróży, słynnych Jeziorek Duszatyńskich położonych na wysokości 683 oraz 701 m n.p.m. Pomimo zmęczenia oraz kilku trudności jakie napotykaliśmy po drodze (strome podejścia lub brodzenie po grząskim terenie) na naszych twarzach gościł uśmiech i zadowolenie.

Podsumowując wyjazd dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń, sprzyjał rozwijaniu naszych zainteresowań krajoznawczych, przyrodniczych, integracji oraz zacieśnianiu relacji koleżeńskich. Jak mówi porzekadło „Dla chcącego nic trudnego” stąd w naszych głowach już rodzą się kolejne pomysły na dalsze przygody.

W dniu 29 czerwca 2021r. uczestnicy ŚDS w Krzywem odwiedzili kolejne ciekawe miejsce, tym razem regionu przemyskiego mianowicie Arboretum w Bolestraszycach. Nasi uczestnicy mogli podziwiać nie tylko majestatyczne drzewa, krzewy i rośliny kwitnące, ale także okazy zwierząt, owadów występujące nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Spacer w cieniu drzew, aleją cisową był na pewno dobrą formą spędzania czasu, odpoczynku a jednocześnie, dawał możliwość obcowania z przyrodą, poznania nowych gatunków roślin i zwierząt.

Po zwiedzaniu ogrodów w Bolestraszycach wybraliśmy się na przemyski Rynek, gdzie zjedliśmy obiad. Odwiedziliśmy również Katedrę Przemyską, gdzie każdy miał chwilę czasu dla siebie. Następnie każdy skosztował słynnych przemyskich lodów przy fontannie na Rynku.

Wycieczka pozwoliła wszystkim cieszyć się pięknem przyrody, wielu z nas było zaskoczonych jej różnorodnością, uczestnicy mieli możliwość integracji, poznali nowe miejsca, do których warto wracać.

Do góry