Jesteś tutaj:

Miesiąc: lipiec 2022

Jak co roku nasi uczestnicy wybrali się na wycieczkę w Bieszczady. Tym razem zaplanowaliśmy zdobycie szlaku Małej i Wielkiej Rawki. Uczestnicy z dużym zapałem przygotowywali się do tego wyjazdu.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy z Przełęczy Wyżniańskiej. Niedaleko od parkingu znajdowało się jedno z klimatycznych schronisk w Bieszczadach, czyli słynna Bacówka pod Małą Rawką.

Krocząc spokojnym tempem zielonym szlakiem dotarliśmy na Małe Rawki. Uczestnicy idąc szlakiem pomagali sobie wzajemnie, poznawali nowych ludzi. Kiedy nadszedł czas na odpoczynek oraz pamiątkowe zdjęcia podziwialiśmy piękne widoki na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską oraz gniazdo Tarnicy czyli grupę najwyższych bieszczadzkich szczytów po polskiej stronie.

Idąc na Wielką Rawkę zmieniliśmy kolor szlaku na żółty. Wędrując spacerkiem podziwialiśmy rozciągające się pasmo górskie z widocznym przed nami dawnym znakiem geodezyjnym do którego zmierzaliśmy.

Nasyceni pięknem widoków zeszliśmy ze szlaku i z ciekawością czekaliśmy na dalszy punkt wycieczki, którym była Solina. Tutaj był czas na lody, zakup pamiątek czy przejście przez Zaporę Solińską. Nie zabrakło także rejsu statkiem po Zalewie Solińskim. Oprócz  pięknych widoków podziwianych z pokładu można było na chwile zostać kapitanem statku co uczestnikom sprawiło dużo radości. Nowo powstała kolejka gondolowa była dla odważnych, w naszej grupie też byli chętni. Uśmiech z twarzy uczestników nie znikał ani na chwilę, w drodze powrotnej towarzyszył im śpiew. Pozostały nam miłe wspomnienia i plan na następną wycieczkę w góry. Mamy nadzieje że za rok tam powrócimy zdobywając kolejne szczyty.

 

Kolejny wyjazd, to bardzo oczekiwana przez naszych uczestników wycieczka do Trzcinicy. Celem wycieczki był Skansen Archeologiczny – Karpacka  Troja. W tym miejscu można przenieść się do przeszłości, do czasów średniowiecza. Mieliśmy możliwość poznać zwyczaje i kulturę dawnych plemion słowiańskich zamieszkujących te tereny. Nasi uczestnicy mogli wejść do chat zrekonstruowanych na wzór zabudowań z epoki brązu i wczesnego średniowiecza a także zobaczyć wykopaliska znalezione na tym terenie również z tamtych epok. Wszystko to wzbogaciło naszą wiedzę historyczną jak również dostarczyło wielu wrażeń i tematów do  wspólnych rozmów.

 

24 czerwca br. mieliśmy przyjemność gościć w naszym Ośrodku Pana Ministra Pawła Wdówika Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Podczas wspólnych rozmów Pan Minister chętnie wysłuchał wypowiedzi Naszych podopiecznych, którzy przedstawili mu swoje problemy z jakimi borykają się w codziennym życiu: trudności z dostępem do świadczeń lekarskich, medycznych, problemy osób na wózkach inwalidzkich z dotarciem do jednostek ochrony zdrowia oraz wykluczenie społeczne itd.

 Pan Minister zaznaczył, że głównym celem jego starań jest zorganizowanie takiego systemu pomocy, aby osoby niepełnosprawne, zmagające się z różnego rodzaju trudnościami, które niejednokrotnie uniemożliwiają im samodzielne funkcjonowanie w codziennym życiu, miały równe szanse  na realizację swoich pasji, zainteresowań. Pan Minister podkreślił także, że niepełnosprawność nie może stać się powodem do rezygnacji z wyboru własnej ścieżki życiowej i zawodowej. Istotne jest podjęcie takiego typu działań, które w przyszłości pozwolą osobom niepełnosprawnym na rozpoczęcie zatrudnienia w warunkach dostosowanych do ich możliwości.

Wprowadzenie osób niepełnosprawnych na rynek pracy to trudna i ciężka praca, ale z pewnością dla tych osób praca zawodowa jest nie tylko źródłem dochodów, ale także doskonałą formą terapii. Dzięki pracy osoby niepełnosprawne staja się bardziej niezależne, wzrasta ich poczucie własnej wartości, przez co i kontakty interpersonalne stają się lepsze.

Do góry