Jesteś tutaj:

Miesiąc: styczeń 2024

16 stycznia w restauracji Portius w Krośnie odbyła się zabawa karnawałowa organizowana przez ŚDS w Krośnie, na którą byliśmy zaproszeni wraz z ośrodkami z Bliznego, Zagórza, Brzozowa, Leska, Cergowej, Wolicy i  Dynowa.

Dobra muzyka, zabawy integracyjne prowadzonych przez Dj Błażeja, miłe towarzystwo, dobry humor, pyszne jedzenie sprawiły, że fajnie się wspólnie bawiliśmy.

Przez cały miniony rok 2023 systematycznie raz w miesiącu braliśmy udział w  warsztatach muzealnych w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Tematyka tych spotkań była bardzo różnorodna i obejmowała następujące tematy:

  1. „ Zawody rzemieślnicze: tkactwo, fryzjerstwo, krawiectwo”,
  2. „Mięsopusty i zapusty”
  3. „Wielkanoc dawniej i dziś”
  4. „Jak to ze lnem było”
  5. „ Zabytki Sakralne i Muzeum Jana Szczepanika”
  6. „Od ziarenka do bochenka”
  7. „Higiena dawniej”
  8. „Historia ziemniaka”
  9. „Zaduszki wczoraj i dziś”

Na zajęciach uczestnicy mieli możliwość poznawania historii, tradycji i zwyczajów życia mieszkańców wsi i miast od czasów średniowiecza do czasów współczesnych. Niewątpliwie jednym z ciekawszych tematów była lekcja, na której uczestnicy mogli zobaczyć zabytkowy zakład fryzjerski wraz z jego wyposażeniem, usłyszeć o sposobach zabiegów fryzjerskich i poznać ówczesną modę. Dzięki warsztatom mogliśmy obserwować jak zmieniał się postęp cywilizacyjny i życie ludzi na przestrzeni wieków.

Z dużym zainteresowaniem uczestniczyliśmy w lekcjach historii, poznawaliśmy fakty, mieliśmy również możliwość podziwiać obrazy współczesnej sztuki na wystawach prac w Muzeum Rzemiosła i w Muzeum Jana Szczepanika.

 

 

Sport to jedna z lepszych i ciekawszych form aktywności fizycznej, która daje nam wiele korzyści przeznaczona jest dla ludzi w każdym wieku nie wykluczając osób niepełnosprawnych.

Również nasi podopieczni dzięki uprzejmości Pana Pawła Dorotniaka od lipca 2023 r. mogli nie tyko zapoznać się z różnymi formami ruchu, ale pod okiem wykwalifikowanych trenerów skorzystać z bogatego zaplecza siłowni w Strefie Zdrowia w Sanoku. Zarówno panie jak i panowie sukcesywnie  rozwijali swoją kondycję fizyczną, zdobywali nowe doświadczenia, poznawali ciekawe formy spędzania wolnego czasu a przede wszystkim pokonywali barierę nieśmiałości wynikającą z własnych ograniczeń  związanych z niepełnosprawnością.

 

Beata Jatczyszyn

 

Już od kilku lat 3-go grudnia na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością.  Głównym zamierzeniem tego dnia jest przybliżenie społeczeństwu problemów z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne w codziennym życiu, rozpowszechnianie idei tolerancji, szacunku i równouprawnienia rozumianego jako równe traktowanie z osobami pełnosprawnymi.

Również i my w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawności  wzięliśmy udział w akcji mającej na celu  poszerzenie wiedzy uczniów na temat niepełnosprawności oraz ich integrację z osobami niepełnosprawnymi, które stanowią znaczny procent naszej społeczności.

Szkolne obchody były także doskonałą okazją do promowania ŚDS w środowisku lokalnym. Nasi podopieczni mieli możliwość zaprezentowania wytworów swojej pracy w ramach przygotowanej w szkole wystawy. Tematyka przedstawionych prac była bardzo różnorodna co wskazuje na bogaty zakres umiejętności naszych podopiecznych, którzy w ramach trudnej pracy podczas treningów są w stanie pokonać własne ograniczenia, które niejednokrotnie zaburzają ich poczucie własnej wartości.

Podsumowaniem całej akcji były warsztaty rękodzielnicze, w ramach których nasi podopieczni wspólnie z grupą młodzieży z klas 7 i 8  Szkoły Podstawowej w Niebocku, w miłej i przyjaznej atmosferze, wykonywali ozdoby i dekoracje bożonarodzeniowe.

Niepełnosprawność to wyzwanie, które wymaga ciągłego pokonywania kolejnych stopni własnych możliwości. Niepełnosprawni są wśród nas, pamiętajmy o nich każdego dnia, o ich potrzebach, marzeniach. Najlepiej odzwierciedlają to słowa, które wypowiedziała kiedyś Anna Dymna: „osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka , który tak samo jak my ma uczucia, talenty, ambicje i bardzo chce żeby go normalnie traktować”.  Nikt nie powinien być poniżany ze względu na swoja niepełnosprawność. Obchody są też doskonałą okazją do postawienia sobie pytania: Co jeszcze my – jako społeczeństwo- możemy zrobić, aby nasze działania na rzecz osób niepełnosprawnych przyniosły zamierzone efekty?

 

Agnieszka Indyk

 

 

Do góry