Jesteś tutaj:

Miesiąc: kwiecień 2024

Dnia 23.04.2023 uczestnicy ŚDS w raz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do pierwszego na świecie „Muzeum Lizaka” w Jaśle. Na początku udaliśmy się do pobliskiej pizzerii, gdzie przywitała nas bardzo ciepło Pani, która na początku opowiedział nam krótką historię o włoskiej pizzy.

Po dokładnym umyciu rąk, założeniu czapki kucharskiej, fartuszka każdy z uczestników udał się na wskazane miejsce pracy. Uczestnicy otrzymali porcje swojego ciasta i po rozwałkowaniu przyozdabiali swoje ciasto sosem pomidorowym, salami, serem, kukurydzą i oliwkami. Po wypieczeniu w prawdziwym piecu nadszedł czas na degustacje własnoręcznie zrobionej pizzy o nazwie Margherita. Następnie przeszliśmy do kolejnego punktu wycieczki jakim było zwiedzanie „Muzeum Lizaka”

Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od sklepiku ze słodkościami, gdzie mogliśmy zobaczyć różnego rodzaju lizaki, różniące się kształtem, wielkością i kolorem. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała ich produkcja na przestrzeni lat. Uczestnicy zobaczyli różne eksponaty maszyn wykorzystywane w produkcji słodkości. Mogli również popróbować różnych rodzajów cukrów, powąchać aromatów, stosowanych w produkcji słodyczy. Zobaczyli również  lizaka, który jak się okazał został zapisany do Księgi Guinnessa.

Największą jednak atrakcją była samodzielna produkcja lizaka. Po dłuższej obserwacji próbowaliśmy stworzyć własne małe i słodkie arcydzieła. Zostawiliśmy po sobie pamiątkę w postaci narysowania lizaka do księgi gości. Na koniec udaliśmy sie na lody.

To była ciekawa i słodka wycieczka. Uczestnicy zdobyli nowe wiadomości i doświadczenia. Z własnoręcznie zrobionym lizakiem  i uśmiechem na twarzy, wróciliśmy do domu.

 

 

 

Beata Jatczyszyn

 

„W wiejskiej chacie i zagrodzie” to główny temat zajęć muzealnych w jakich mieliśmy możliwość uczestniczyć 16.04.2024 w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.  Z ciekawością podziwialiśmy muzealne zbiory, które  przeniosły nas do dawnych czasów. Narracja pracownika Muzeum wzbogacona o teksty i podania ludowe pobudzała naszą wyobraźnię, inspirowała do zgłębiania historii dawnych czasów a przede wszystkim poszerzała naszą wiedzę na temat historii regionu. Szczególnie interesująca była wystawa zgromadzonych strojów ludowych, makatek zdobiących domy, rzeźb świętych oraz ilustracji upamiętniających zabobonne wierzenia z dawnych czasów. Zwieńczeniem były zajęcia manualne, które umożliwiły wykonanie pudełeczek metodą decoupage co dla niektórych nie było takie proste.

Następny etap wycieczki to Papugarnia. Obcowaniu z pięknymi, barwnymi ptakami towarzyszyły liczne emocje. Oswojone ptaki bez problemu spoglądały na nas, siadały na rękach, przelatywały nad głowami wydając hałaśliwe dźwięki. Z początku zdezorientowani zaczęliśmy karmić ptaki co  okazało się nie lada wyzwaniem bowiem te ciekawe ptaki z chęcią wyrywały nam kubeczki z karmą, urywały guziki, interesowały się błyszczącymi elementami naszej garderoby. Z pewnością to była ciekawa lekcja przyrody.

Podsumowując wyjazd dostarczył nam wiele radości, sprzyjał pokonywaniu bariery nieśmiałości, umożliwił odkrywanie rzeczy nieznanych. Tego typu wyjazdy umożliwiają też integrację grupy, budowanie więzi pomiędzy uczestnikami służą poznawaniu ciekawych form rekreacji.

 

 

 

 

Agnieszka Indyk

 

Do góry