O nas

CELEM GŁÓWNYM DZIAŁALNOŚCI ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY IM. MARII I LECHA KACZYŃSKICH W KRZYWEM JEST:

Podejmowanie wszelkich działań zmierzających do zapewnienia oparcia społecznego pozwalającego na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, podnoszenie kompetencji, usamodzielnianie i integrację społeczną uczestników, tak by w perspektywie mieli szanse na funkcjonowanie w środowisku rodzinnym i lokalnym.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywem rozpoczął swoją działalność 20 grudnia 2017r. jest placówką wsparcia dziennego dla 30 osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie, a także dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Działa w oparciu o:

  • Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1769 z późn. zm.)
  • Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2017r. poz. 882)
  • Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. z 2018r., poz. 2411)
  • Uchwały Nr XXXIII/238/2017 r. Rady Gminy Dydnia w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzywem.
  • Statutu Środowiskowego Domu Samopomocy imienia Marii i Lecha Kaczyńskich w Krzywem z dnia 11.07.2017r.
  • Regulaminu Organizacyjnego Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzywem z dnia 24.04.2018r.

Jest zorganizowany i finansowany przez Gminę Dydnia, jako zadanie zlecone przez administrację rządową z zakresu pomocy społecznej. Środki na utrzymanie i prawidłowe funkcjonowanie Domu zapewnia Wojewoda Podkarpacki, według corocznie ustalanych kwot w przeliczeniu na jednego uczestnika Domu.
Dom w Krzywem jest placówką przeznaczoną w szczególności dla osób zamieszkałych na terenie Gminy Dydnia. Działa przez pięć dni w tygodniu z wyjątkiem sobót i niedziel oraz dni ustawowo wolnych od pracy. Ośrodek zapewnia uczestnikom codziennie ciepły posiłek przygotowany w ramach treningu kulinarnego, dowóz na zajęcia samochodem dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz oferuje szeroki wachlarz zajęć w pracowni plastycznej, stolarskiej, komputerowej, kulinarnej oraz Sali terapii ruchowej. Uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań, podnoszenia swojej sprawności fizycznej oraz nawiązania kontaktów z innymi osobami w podobnej sytuacji życiowej.
Praca terapeutyczna w Środowiskowym Domu Samopomocy w Krzywem opiera się w dużej mierze na integracji ze środowiskiem lokalnym oraz innymi tego typu placówkami. Poprzez wspólne wycieczki turystyczno-krajoznawcze, imprezy integracyjne, wyjazdu do kina, teatru, muzeów, wspólne świętowanie, zawody sportowe itp. osoby niepełnosprawne mają możliwość w pełni uczestniczyć w życiu społecznym oraz rozwijać się kulturalnie.